Co jste nevěděli o čaji

Slovo ČAJ vzniklo z čínského znaku či slova „jia“, z kterého se později stalo slovo „ča“, z něhož se poslovanštením stalo slovo čaj. Jedná se o velice oblíbenou formu pití, čaj pijeme při nemocích nebo jen tak na chuť, nejčastěji po ránu, abychom se nastartovali do nového dne.
čajové sáčky

Myslíte si, že jste dostatečně velký milovník čaje a proto o čaji víte všechno? Jste si tím opravdu jistí? Přinášíme Vám pár zajímavostí o čaji, které jste určitě nevěděli, a které Vás mohou překvapit.
–          Čaj je na druhém místě v oblíbenosti nápojů hned po vodě.
 
–          Až do 4. století našeho letopočtu se čaj připravoval odlišněji, než teď, byl do něj totiž přidáván zázvor a cibule a společně to bylo podáváno jako lék.
 různé čajové sáčky
–          Čaj Matcha je připravován tradičnám způsobem a celý proces přípravy trvá až 4 hodiny.
 
–          Tibeťané jsou známí svou nákloností k čaji, dodnes ho pijís rozpuštěným jačím máslem a solí, jelikož obsahuje sacharidy a tuk.
 
–          Do Ruska se čaj dostal až v roce 1618, kdy jím byl podarován tehdejší car. Dostal hned několik beden od velvyslance Číny.
 
–          Čaj je povětšinou sbírán prakticky jen ženami.
 
–          Za den je jeden člověk schopen sklidit až 20 kg čaje.
 
–          U nás označujeme černým čajem čaj červený.
 
–          Earl Grey – tipycký čaj pro angličany taktéž pochází z Číny, kdy jeden angličan přivezl recept ze služební cesty právě do Číny.
 
 čaj s citronem
K nám do Evropy se čaj začal dovážet až v 17. století právě z Ruska, kde ale jeho sláva velice rychle upadla a to dokonce i přesto, že Rusko s Čínou spojuje jedna hranice. Jednu dobu se v Rusku tradovalo i přísloví: ,,Tam, kde mají dobrý čaj, pije se méně vodky.“  Nicméně, tento mok byl opředen různými pověrami, jako například tou, že muži, kteří pijí čaj, se stávají pro ženy již nadále nepřitažlivými.
 
Odvěkým „rivalem“ čaje se stala i stejně oblíbená káva. Jakou máte nejraději vy? Černouči s mlékem?

CategoriesNezařazené