Adaptace dětí ve školkách

Příští týden začíná září a s ním i první školní a školkový týden. Dětem v České republice končí prázdniny a všem zase začíná pravidelný režim. Nejtěžší to bude pro školkové děti, které jsou do školičky poprvé. Většinou to jsou 3. až 4. leté děti, pro které bude 2.9.2019 prvním dnem ve školce vůbec.
Děti ve školce, školka, adaptace,
Tomuto dnu by měli rodiče obzvlášť věnovat pozornost. Pro dítě je to obrovská změna a bude potřebovat Vaši plnou podporu. Určitě jste školku vybrali podle Vašeho nejlepšího svědomí a vědomí a tak nezbývá nic jiného než se na tento významný den těšit.
Rozhodně doporučujeme, abyste tento den pojali svátečně a slavnostně, je to významná událost pro Vás i Vaše dítě. Doporučujeme, aby si alespoň jeden z rodičů na tento den vzal volno, protože počítejte s tím, že dítě se ve školce zdrží maximálně do oběda.
Co je obecně doporučováno? Učitelé v mateřských školkách obecně doporučují prvních 14 dní volnější, tzv. adaptační režim, kdy dítě bude do školky chodit na méně hodin a postupně budete čas ve školce navyšovat. První den ve školce doporučujeme, abyste s dítětem ve školce zůstali Vy, poté ho tam můžete na 1 – 2 hodiny nechat samotné a například po obědě si ho vyzvednout. Druhý den zůstaňte s dítětem také nějakou dobu ve školce, ale pak už odejděte a domluvte se, že si dítě vyzvednete po obědě.
Další dny už bychom Vám doporučili, abyste do konce týdne dítě pravidelně vyzvedávali až po obědě. Počítejte s tím, že Vám mohou paní učitelky zavolat s tím, že Vaše dítko pláče, a že by bylo dobré si ho vyzvednout dříve.
My doporučujeme dodržet to, co jsme si domluvili s dítětem, to znamená vyzvednout ho po obědě. Pokud ale dítě nebude ve školce chtít být, natož spát, počkejte, dejte mu nějaký čas navíc.
Pokud je vše v pořádku, Vaše dítě může s klidem další týden ve školce spát a Vy si ho vyzvedněte podle toho, jak jste to měli od samého začátku v plánu. Pokud ale dítě bude plačtivé, do školky chtít nebude, doporučujeme najet na volnější režim a s prvním spánkem nějakou dobu počkat
Školka, děti, adaptace
Důležité je říkat dítěti, jak to daný den bude a to také dodržet. A také doporučujeme pravidelný režim, kdy dítě budete do školky vodit ve stejný čas a také si ho budete ve stejný čas i vyzvedávat. Nebojte se, u některých dětí adaptace trvá o něco déle, některé děti žádnou adaptaci ani nepotřebují, školku si zamilují od první chvíle. Rozhodně ale dělejte vše pro to, aby se Vaše dítě do mateřské školky těšilo.
Také velmi často pomáhá individuální promluva s paní učitelkami, kdy jim vysvětlíte, jak Vaše dítě funguje a co by mohlo pomoct, aby adaptace proběhla co nejlépe. Budou to ony, které budou s Vaším dítětem trávit hodně času, proto je důležité, aby mezi nimi vznikl krásný vztah postavený na vzájemné důvěře.