Proč jsou očekávání ve vztahu nebezpečná

Žijete-li ve vztahu, je nevyhnutelné, že od něj budete něco očekávat. A nejen od vztahu jako celku, ale především od vašeho partnera – očekáváte, že se k vám bude chovat určitým způsobem, dělat určité věci, že vy se s ním díky tomu budete nějak cítit a na to navazují další a další události a pocity.

Co se však stane v případě, že máte na toho druhého přemrštěné nároky a chcete po něm příliš? A kdy k tomu vůbec dojde?
tetované kotvičky

Kdy se vaše očekávání nenaplňují?

·         Pokud nedostatečně přemýšlíte o tom, jaký váš druh je – nebo pokud to dokonce ani pořádně nevíte. Např nelze očekávat od zarytého dlouholetého kuřáka, že během dvou dnů s tímto zlozvykem přestane jen proto, že si to přejete a vytýkáte mu to. Stejně jako člověka, který je zvyklý celý život propíjet výplatu na večírcích a běhat po barech nepřimějete hravě k tomu, aby se s vámi v pátek večer díval doma na televizi.

·         Pokud jste si na začátku vašeho vztahu nenasdíleli svá vzájemná očekávání dostatečným způsobem. Čekáte třeba po několika letech, že vás váš přítel romanticky požádá o ruku na útesu u moře, při západu slunce? Jste spolu deset let a ono pořád nic? Možná, že váš přítel se zkrátka nechce zasnoubit tímto způsobem. Nebo se možná nechce vůbec nikdy ženit. Buď vám to jen zatím neřekl, nebo jste se na toto téma nikdy nebavili. Nelze však očekávat, že něco takového přijde samo od sebe, pokud nic v uplynulé době nenaznačoval nebo nesdělil, že by to chtěl někdy provést.

·         Nesdílíte otevřeně s vaším partnerem, co od něj čekáte. Už nějakou dobu se nenápadně zastavujete v obchodech u nějaké drahé kabelky a jen tak si postesknete, jak by se vám líbila v domnění, že ji přítel při nejbližší příležitosti koupí a dá vám ji k narozeninám? A co když potom dostanete něco jiného a jste zklamaná? Možná není od věci pochopit, že muži a ženy zkrátka uvažují jiným způsobem. Ženy jsou zvyklé komunikovat v náznacích a oklikou, kdežto muži jdou většinou rovnou k věci. Proto je nezbytné v případě, že od svého protějšku něco čekáte nebo toužíte, aby udělal nějaký krok určitým směrem – říct to! Jinak by se taky mohlo stát, že budete čekat věčně.
západ slunce a svatba

·         Sobecky očekáváte, že se stane vše, co si nadiktujete. Nemyslete jen na sebe. To, že vy něco chcete a čekáte, že vám to druhý v minutě splní, není zrovna partnersky přívětivé. Zamyslete se nad danou věcí a nad tím, proč ji vlastně chcete. A není to náhodou jen vaše přání? Opravdu to chce i ten druhý? Promluvte si s ním o tom. A co když to nechce? Pak ho nenuťte. Přece víte, že vám neprospěje si některé věci vynutit. Potom z nich stejně nebudete mít takovou radost, jako kdyby si je přála i ta druhá strana. Nebuďte sobečtí a neočekávejte něco jen proto, že „já to chci a basta“!


CategoriesNezařazené