Rudou rtěnku byste si měly vybírat podle barvy pleti i očí

Červená rtěnka je tady už od dob starověku a možná i déle. Červeným práškem dovezeným z dalekých krajů si zdobila rty Kleopatra a před ní i Řekyně. Červená rtěnka má tak dlouhou historii, jako snad žádné jiné líčidlo, navíc po celém světě.

Japonky užívaly červenou rtěnku stejně jako Římanky a udržely se v historii přes období středověku až do viktoriánské Anglie, kde zaznamenaly skutečný úspěch. Zatímco v období středověku byly červené rty dominantou prostitutek, postupně začala pronikat do vyšších vrstev.

A viktoriánská Anglie, konkrétně královna Alžběta I., bez této kosmetické úpravy nedala ani ránu. Právě z toho důvodu, že ve středověku byly červené rty barvou prostitutek, měla červená rtěnka vulgární a míně negativní konotace. Ovšem pouze u výše postavených dam. Na konci sedmnáctého století byly ženy, které nosily červené rty, odsuzovány jako čarodějnice.

Až ve dvacátém století dostala červená rtěnka naprosto jiný podtón: používala ji Marylin Monroe a Coco Chanel. Dnes jsou takových odstínů rtěnek tisíce, jak mezi nimi vybrat tu pravou?

Světlejší pleť a modré oči – narůžovělá rtěnka
Pokud máte světlejší pleť, neměla byste používat cokoli, v čem by vaše pokožka vypadala bledá nebo nezdravá. Proto byste se měla vyhnout přímo rudým odstínům a volit raději ty teplé růžové, zvlášť pokud k tomu máte ještě světle modré nebo modrošedé oči, které také působí studeně.
Světlejší pleť a zelené oči – světle červená rtěnka
Pokud máte stejně světlou pleť ale výraznější oči a třeba světle hnědé vlasy, nemusíte se být červených odstínů, ale lepší y bylo, vyhnout se těm přímo rudým a vyřvaným odstínům.

Tmavší pleť a hnědé oči – třešňová nebo vínová rtěnka
Pokud jste tmavšího odstínu pleti, třeba jenom dočasně od opálení, nebo je vám přirozená olivová barva pleti, nemusíte se bát tmavších odstínů rtěnky.
Zrzavé vlasy – krvavá ale i korálová rtěnka
Vaše výhoda je, že vám sluší všechny červené odstíny. Je jenom na vás, jaký použijete.

CategoriesNezařazené