Co naučit vnoučata

Jako prarodiče můžeme vnoučata nejen pohlídat a hýčkat. Můžeme jim i něco důležitého předat. Něco je naučit. Co by to mělo být? Tak si to společně připomeneme.
vnoučata a prarodiče.jpg
Naučit je něco z historie
Dějiny, historické příběhy, světové války, doba normalizace. To všechno může být v podání prarodičů něco úplně jiného, než informace z učebnic. Samozřejmě je potřeba přihlédnout k tomu, jak velká vaše vnoučata jsou a vyprávění tomu přizpůsobit.
Máme také možnost více přiblížit nejmladším členům rodiny tu její, rodinnou historii. Předat jim informace o tom, odkud jejich předkové pochází, co dělali jako malí, co se učili, co dokázali. To vše je určitě zaujme, zvláště pokud jim ukážete staré fotografie nebo jiné památky na minulost rodiny. Můžete je tak třeba inspirovat i k vytvoření rodokmenu.

Naučit je naslouchat
Tak tuto dovednost ocení malé děti později ve škole, ale je důležitá v každém věku. Nejlepší je to naučit již malé děti při vyprávění pohádek a různých příběhů. Občas si s nimi můžete vyměnit role a poslouchat, jak vypráví o tom, co se od vás dozvěděly. Naučí se nejen naslouchat, ale i naslouchanému rozumět a sdělovat to dál.
holčička a pískoviště.jpg
Naučit je troše životní moudrosti
Z pozice zkušenějšího a staršího si můžeme dovolit i předat trochu životních zkušeností. Tak především dětem zdůraznit, že v životě je nejdůležitější zdraví. Můžeme jim předat umění radovat se z maličkostí nebo udržet si dlouholeté spokojené manželství. Poradit jim, jak se učit, jak se vyrovnat se stresem. Zkrátka co dělat, aby byly v životě co nejšťastnější.

Naučit je různé dovednosti
Může to být cokoli, co umíte a ony to neznají. Děti jsou většinou dobrými parťáky při jakékoli práci. Může to být vaření, uklízení, zahradničení, péče o domácí zvířata. Na oplátku vás mohou něco naučit i ony. Třeba při práci s počítačem nebo mobilem.

Naučit je bavit se
Můžete je naučit užívat si humor. Vyprávějte veselé historky, vtipy. Ať zkrátka vidí, že sranda může být i s těmi trochu staršími! Hrajte s nimi hry, zajděte na procházku, na výlet. Podle možností jejich i vašich sportujte.