Jak vybrat invalidní vozík

Invalidní vozík je typ prostředku, který pomáhá osobám se sníženou mobilitou se pohybovat. Do této skupiny patří osoby s pohybovým postižením (celkovým či částečným postižením hybnosti), senioři a také osoby po operacích či úrazech. Přesun těchto osob vyžaduje rovný povrch vozovky, bezbariérové nájezdy, výtahy místo schodů, zvedací plošiny, nízkopodlažní vozidla a další zvláštní podmínky, jimž je třeba se v případu nutnosti tohoto neobvyklého dopravního prostředku přizpůsobit.

Mechanické invalidní vozíky jsou pojmem vcelku obšírným, před koupí je proto třeba znát alespoň některé základní informace.

Základním ukazatelem bude samozřejmě účel použití. Uživatel totiž může mít omezenou ztrátu hybnosti, zřídkakdy pak úplnou. Také závisí na jeho věku – jiný typ bude potřebovat dospělí a jiný zase dítě. Obzvláště ty dětské je totiž třeba pečlivě zaměřit a vyzkoušet. Rozhodujícím faktorem je také typ handicapu, který určí, zda uživatel bude sám schopen se s vozíkem pohybovat či bude potřebovat asistenta.

action-1846427_960_720

Existuje více typů vozíků – základní, odlehčené, multifunkční a polohovací, aktivní a sportovní. Konstrukce rámu pak určuje, zda bude zařízení mít skládací nebo pevný rám. Druhý jmenovaný zaručuje lepší jízdní vlastnosti, ale zase jsou složitější na přepravu.

Podle potřeby lze ke každému zařízení vybrat také příslušenství, které zpříjemní pohyb na něm. Nejčastěji se jedná o různé typy polštářů, bezpečnostních kurtů, stabilizační kolečka, kryty kol, opěrka hlavy, stupačkové kurty, držáky holí, berlí apod.

chair-89156_960_720

Vybírat je nutné také podle prostředí, kde se bude vozík nejčastěji pohybovat. Při častém převážení je vhodné pořídit takový typ, který má odnímatelná kola a je odlehčený – snáze se do auta vejde. Pokud i přes svůj handicap uživatel žije aktivním životem, vyplatí se investovat do sportovnějšího typu, který bývá odlehčený a více přizpůsobený změnám směrů a rychlejšího pohybu vůbec. Potřebujete-li pojízdné zařízení jen tak pro jistotu pro bezpečnější pohyb venku, vystačíte si se skládací verzí.