Krejčovská panna pro Vaše šití

Pokud jste profesionální švadlena nebo jen doma šijete pro svou zábavou mohla by se Vám hodit krejčovská panna. Jaká je její výhoda a k čemu je dobrá?

Krejčovské panny jsou s námi už od konce 19 století. Jedná se o pomocnou figurínu pro krejčí a švadleny. První takovéto panny byly dřevěné, poté přešly do sádry a nyní se můžeme setkat s krejčovskou pannou z plastu. Ty, které švadleny a krejčí používají při vytváření své tvorby jsou nejčastěji z kvalitního polystyrenu, aby se do ní dali snadno zapichovat špendlíky. Můžeme je také rozdělit na dvě délky. A to buď formou bysty pouze do půl těla, které se nejvíce využívá pro aranžéry, výstavy klobouků, čepic, šál a pak panny celotělové. S těmito se můžeme i potkat ve výlohách kde se využívají právě z plastového materiálu. Déle ještě rozdělujeme panny dle pohlaví tedy na dámskou, pánskou a dětskou. Klasická dospělácká panna může mít ještě rozdělení na pevné, kdy odpovídá jedna velikost panny rozsahu například velikosti 36-40 nebo poté panny stavitelné, kdy je možné si nastavit povolováním nebo utahováním různé konfekční velikosti.

švadlena

Z čeho se skládá krejčovská panna

Krejčovská panna se nedá koupit v celku, protože by neplnila úplně dobře svou funkci. Proto se dá pořídit po určitých části, které poté vytvoří daný celek. Skládá se ze čtyř částí. První části je tělo krejčovské panny což je považuje za užitnou část. Jako druhé je krček. Ten ukončuje vrchní část krku. Třetí částí je podstava nebo také stojan. Ten drží stabilitu krejčovské panny a díky tomu je krejčovská panna ve vertikální poloze. A jako poslední je potah, kterým je potaženo tělo panny. Určitě je dobré se držet zásady nakupování části krejčovské panny vždy jen od jednoho dodavatele, aby Vám vše krásně sedělo.

dressmaking

Vytvoření vlastní krejčovské panny

Pokud zatoužíte o krejčovskou pannu, ale finance Vám to moc neumožňují, tak se Vám naskytne možnost si tuto pannu vytvořit v domácím prostředí. Ano čtete správně. I doma si jde vytvořit krejčovskou pannu. Na internetu najdete návod i z fotodokumentací a zvládne to opravdu každý. Není to nic složitého.