Přirozená vůně domova: jak si provonět domácnost přírodními látkami

Není nic lepšího, než když po dlouhém dni v práci přijdeme domů, kde to známě voní. Ovšem ne vždy je to vůně, co nás přivítá. Někdy je to zápach z koše, někdy jenom ranní vzduch, který jsme před odchodem nestihli vyvětrat.
hřebíček v pomeranči
·         Vůně tvoří domov
Psychologové tvrdí, že právě smysl čichu dává našemu domovu pocit domova. Respektive známého místa, které má v našem mozku označení bezpečí, klid, relaxace. Místo, kde můžete být sami sebou a které je na oplátku zase jenom vaše. Naše bydlení je něco, k čemu si vážeme podmíněné reflexy. Není to jenom vzhled interiéru nebo obrázek našeho domku v hlavě, je to i mimosmyslové. Ačkoli všichni tušíme, že domov není místo, nejsou to jenom čtyři stěny. Jde spíše o pocit, který z toho místa máme, a také o lidi, se kterými to místo sdílíme.
vanilkové lusky
Jaké vůně si můžeme doma sami vyrobit, aniž bychom museli každých pár týdnů utrácet peníze za nádobky s umělou vůní do rozprašovačů?

1.       Citrusy s bylinkami
Pokud vezmete nějakou malou nádobku a vložíte do ní nakrájené citrony a limetky, ke které ideálně přidáte meduňku, mátu nebo bazalku, vytvoříte krásnou vůni, která vás může vítat u dveří dennodenně. Pokud k tomu přidáte ještě sůl, bude vůně silnější. Tato vůně evokuje slunce a letní měsíce. Měňte, co pár dní.

2.       Jablko s pomerančem
Jednu z nejsilnějších vůní na světě má pomeranč. Zkombinujte jej s plátky jablek, které posypte skořicí. Tato vůně připomíná Vánoce, svátky klidu a míru. Navíc je o vůně velice příjemná na naši mysl. Všechny tyto ingredience uvařte v horké vodě. Toto aroma ve vašem bytě zůstane i několik dní.
celá a mletá skořice
3.       Vanilka, skořice a káva
Kávové boby jsou svou vůní známé. Nejlepší je k tomu použít i lusk z vanilky. Káva nesmí mít mletá. Vysypte trochu na tácek a do tácku posaďte přírodní svíčku. S teplem se bude po bytě rozprostírat i vůně.

CategoriesNezařazené