Rybáři jak ze škatulky

Jde-li rybář k vodě, aby se tam oddal činnosti, jež je právě s jeho hobby neodmyslitelně spjata, nejednou se se svým oblečením vůbec nepáře. Čímž nemám pochopitelně na mysli, že by si snad měl rozpárat kvůli rybám kalhoty, to ne; to párání myslím v tom smyslu, že se nad volbou toho pravého oděvu nijak extra nerozmýšlí. Zejména jde-li o venkovana, který to má k rybníku jenom pár kroků a nikdo ho tam neroznese po vsi jenom za to, že na sobě měl venku špinavé montérky nebo dokonce tepláky.
starý rybář
Protože kdo by si také bral na ryby sako s kravatou nebo dokonce frak, že? Takový rybář přece někde u vody usedne na zem, kámen, trám nebo jiné místo, na němž se dá sice posedět, rozhodně však ne v gala, a pak aby to v nejlepším případě běžel prát. Rybář cestou k vodě nejednou proleze kdejakým křovím, o které by si mohl své oblečení potrhat, a pokud už k tomu má dojít, je nejlepší, když úhony doznají jen nějaké staré hadry. Takový rybář nabodne na háček nástrahu, nahodí a otře si ruce o kalhoty, a úplně stejně si počíná i následně ve chvíli, kdy z téhož háčku sundá slizkou rybu, čímž by si společenský oblek ušpinil a tento by byl nadlouho nepříjemně cítit rybinou.

Na to je prostě nějakého lepšího oblečení škoda. A je nasnadě, že máte do značné míry i pravdu. Což ale nemusí nezbytně znamenat, že by měl být rybář jako nějaký hastroš, jako strašák do zelí.
Protože i pro rybáře existuje .
Že je takové speciální oblečení pro rybáře zbytečnost? Že ať se ten který rybář obleče, jak chce, na ryby tím na rozdíl od ženských nezapůsobí? A že kdyby měl na sobě něco extra, mohl by vám, své drahé polovičce, namísto rybolovu utéct za jinou? Minimálně ve dvou z těchto tří bodů jde o omyl. Zbytečnost to není a skutečný rybář neuteče od vody za cizí ženskou, ani kdyby čert na koze jezdil. A jenom to, zda a jak působí na ryby móda, by mohlo být sporné.
silueta rybáře
A co že k takovému oblečení pro pravého a nefalšovaného elegantního rybáře patří? Samozřejmě v první řadě pláštěnka a gumovky, díky čemuž tento nepřijde domů promočený deštěm na kost, díky tomu se může brodit i ve vcelku hluboké vodě a přitom být neustále v suchu.
Jistě, dámy z lepší společnosti namítnou, že toto není žádné slušné oblečení, že je to jenom trocha gumy, pod níž se dají skrýt klidně i prošoupané kalhoty, děravé ponožky nebo stará špinavá košile, ale ty jde uchlácholit aspoň tím, že jde o kvalitní věci za rozumnou cenu, které má ocenit rybář a nikoliv nějaký ten umělecký kritik. Protože v tomhle se dotyčný jistě nechystá na slavný ples či koncert klasické hudby, ale vážně jenom k vodě.

Kde musí být jeho oblečení v první řadě funkční a až v řadě druhé i alespoň relativně šik. Protože na elegantní oblečení rybář neloví. Poslední, co na sako s kravatou ulovil, byla nejspíše jeho manželka.

CategoriesNezařazené