Co je to nebankovní hypotéka

Mít svůj vlastní dům či byt je snem asi každého člověka. Avšak zejména mladí lidé mají problém si jej splnit, neboť, jak všichni víme, nemovitosti nejsou zrovna nejlevnější. Pokud tedy rodiče či jiní příbuzní nezačali šetřit svým dětem již před dlouhou dobou, pak je pro ně jedinou možností hypotéka.ilustrace domu s klíčem

To obvykle znamená jít do banky a tam o ni zažádat, avšak v posledních letech začíná být stále více populární i takzvaná nebankovní hypotéka. O co se jedná? Nejprve se pojďme podívat trochu do historie.

Ještě v nedávné minulosti byly banky jediné instituce, které měly právo oficiálně poskytovat jakékoliv finanční služby. A to se samozřejmě týkalo i financování bydlení. Avšak po roce 1989 se začalo s privatizací prakticky všech sektorů, a to včetně bankovnictví a jiných finančních služeb. To znamenalo, že je nyní mohou nabízet i soukromé sektory.

A to se také stalo. Netrvalo dlouho a na trhu se objevily první nebankovní půjčky. Zpočátku šlo pouze o klasickou půjčku, avšak jak šel čas, i nabídka těchto firem se postupně rozšiřovala. Brzy zde byly zahrnuty http://www.antropoweb.cz/cs/svazky-antropoedice-zahrnuty-v-directory-of-open-access-books-doab i hypotéky, a věřte, že jsou v tomto úspěšné.háčkovaný dům na pařezu

Oproti bankám mají řadu výhod, vyplývajících hlavně z toho, že se nemusí řídit tak přísnými pravidly, která zákon stanovuje pro banky. To jim umožňuje nabízet i produkty, které banky nemohou. Jsou to například půjčky včetně hypoték bez dokládání příjmů či prověřování v registru dlužníků.

To jim samozřejmě zajišťuje větší klientelu, neboť na jejich produkty dosáhne mnohem větší počet lidí. Ano, je pravda, že se jedná především o ty ze slabších sociálních vrstev a s nižším příjmem, avšak firmy mají několik způsobů, jak zajistit, že své peníze dostanou a jak snížit či alespoň kompenzovat riziko, které nabídkou těchto produktů podstupují.

To samozřejmě představuje riziko i pro klienty. Proto pokud o takovémto typu půjčky zvažujete, dobře si nejprve před podpisem prostudujte smlouvu i všechny ostatní podklady. Zabráníte tak pozdějším problémům.