Italské sopky – putování po vulkánech

Pokud patříte mezi milovníky aktivní dovolené, ale zároveň si rádi dopřejete i odpočinek na pláži, pak je pro vás Itálie místem zaslíbeným. Pro milovníky divokosti a nespoutanosti přírody je zde pak jedinečná příležitost vyšlápnout si téměř od hladiny moře na vrcholky stále aktivních sopek
mraky nad sopkou

Vesuv

Tento světoznámý vulkán naleznete v sousedství města Neapol zhruba 250 km na jih od hlavního města Řím. Svůj věhlas Vesuv získal v roce 79 našeho letopočtu, kdy při jedné ze svých největších erupcí zalil několik měst na úpatí. Tato města se díky sopečnému popelu zachovala dokonale zakonzervovaná (dokonce se dochovaly i dutiny po lidech, kteří zde zemřeli – ty byly vylity sádrou, čímž vznikl unikátní pohled na poslední okamžiky obyvatel). Nejznámějším městem byly Pompeje, dále Hrculáneum, Oplontis a Stabie. Dosud činná sopka tyčící se 1 281 m. n. m. naposledy explodovala v roce 1944. Ohrožuje několik milionů lidí. Přesto je zdejší krajina rájem pro turisty a z části vděčí tomuto ohnivému obrovi.
přístav v Neapoly

Stromboli

Na jižním pobřeží ostrova Sicílie můžete na obzoru spatřit ostrov, z jehož vrcholků tu a tam stoupá dým. Tento ostrov se nazývá Stromboli a je tvořen stejnojmennou sopkou (stratovulkánem). Jeho kráter se vypíná do 926 m. n. m. Je součástí souostroví Liparské ostrovy, které patří Itálii. Podle toho, jak probíhají její erupce, dala vzniknout pojmenování stejného typu výbuchů – tzv. strombolský typ. Je stále činná, poslední velké výbuchy proběhly v letech 1919 a 1930, ale i v následujícím období zde pozorujeme zvýšenou aktivitu. Turisté zde mohou obdivovat krásnou krajinu, kterou sopečná láva vymodelovala. Okolní moře je krásně čisté, neboť pláže zde jdou právě lávové.

Etna

Nejvyšší z italských sopek ční do 3 300 metrů. Leží na Sicílii a přes nebezpečí, které v ní bublá v podobě žhavého magmatu, dala vzniknout sicilským vinicím a úrodné půdě. Na svých úbočích se pochlubí více než 300 kráterů. Je jedním z magnetů pro aktivní turisty. Okolí nabízí krásy italské Katánie.
 

CategoriesNezařazené