Kdy se používá kovová konstrukce schodů

Naprostá většina z nás chodí po schodech každý den, ať už doma či v práci. Je to totiž nejpohodlnější a hlavně nejbezpečnější způsob, jak překonávat větší výškové rozdíly, pokud tedy pomineme výtah. A vzhledem k tomu, že naprostá většina staveb má minimálně jedno patro (a v těch přízemních najdeme půdu či sklep, nejčastěji pak obojí), není divu, že se staly nepostradatelnou součástí našich životů.

Ovšem jen málokdo z nás ví, jak přesně jsou zkonstruovány. Stačí jen, když si uvědomíme, že valná část schodišť je prostě upevněna na stěnu. Jak je možné, že nespadnou, ani když po nich jde mnoho lidí? Přeci jen, váha, kterou musí spoje nést, je ohromná.

schodiste2

Tím tajemstvím je v naprosté většině případů kovová konstrukce schodů. Ta je zasazena do zdi, a následně obalena betonem. I ten je pak připevněn na stěnu. Tím se zajistí dvojité držení, které způsobuje, že schodiště nespadne ani při velké zátěži.

Jistě, můžeme se ptát, zda je skutečně nezbytná. Přeci jen, není zrovna nejlevnější, a pokud stavíme či rekonstruujeme dům nebo byt, pak chceme pokud možno co nejvíce ušetřit. Je tedy samozřejmé, že prvním krokem je vyřazení zbytečných výdajů. Patří sem ale i tato kovová konstrukce?

schodiste3

Zde záleží především na typu schodů, který tam bude stavět. Pokud to bude lehké dřevěné schodiště, kdy každý stupeň bude zvlášť připevněn ke zdi, případně pokud zde budou postranice jako například u žebříku, pak ji skutečně nepotřebujeme.

Na druhou stranu, pokud chceme klasický betonový typ, například proto, že se nám víc líbí, přijde nám bezpečnější, nebo se zkrátka do našeho stavení víc hodí, pak zde je rozhodně dobré ji pořídit. Je totiž potřeba si uvědomit, že tím hlavním kritériem, které musí jakékoliv schodiště splňovat, je bezpečnost. Jen tak totiž mohou plnit svou funkci. Bez ní jsou jen drahou a zbytečnou okrasou domu. A to rozhodně není dobře.