V síti

V síti je název českého celovečerního dokumentu. Otevírá téma kyberkriminality a zneužívání dětí na internetu.
Film sleduje psychosociální experiment, pomocí kterého autoři ukazují, čím se v internetovém prostředí potýkají děti ve věku 11-13 let. Protože tak vážný experiment nelze uskutečnit s nezletilými, do projektu byly zapojeny osmnáctileté dívky, které však vypadaly mladší.
Film odhaluje, že virtuální predátoři si vytváří dětský profil, díky kterému je snadnější oslovit cílovou skupinu. Usilují o to získat si důvěru dítěte a pak z něj lákají obnažené selfie. Pokud se to podaří, začnou dítě vydírat pod pohrůžkou zveřejnění fotek na sociálních sítích.
kyberkriminalita na klávese
Příběh filmu nekončí u monitoru počítače, ale osobní schůzkou, kde herečky ztvárňující dvanáctileté dívky se setkávají tváří v tvář s predátory. Samozřejmě pod dohledem ochranky a šesti skrytých kamer.
Velmi znepokojující na celé té záležitosti je fakt, že predátoři nejsou žádní diagnostikovaní pedofilové, ale velmi často seriózní otcové od rodin. To je velmi nepříjemná a děsivá realita.
Natáčení bylo realizováno pod dohledem ředitelky Linky důvěry, psycholožky, psycholožky, sexuoložky, právníka a kriminalisty, který se zaměřuje na kyberkriminalitu.
Dílo vytvořilo režisérské duo Vít Klusák a Barbora Chalupová. Za pouhých deset dní oslovilo domněle dvanáctileté dívky celkem dva a půl tisíce mužů.
hacker a žena
V dokumentu chybí dvanáctiletá chlapecká postava, protože sehnat osmnáctiletého muže, který vypadá, jako dvanáctiletý chlapec prostě není reálné. Kdyby to reálné bylo, výpovědní hodnota by byla ještě více znepokojivá.
Autoři plánují dokument upravit ještě do „lehčí“ verze, aby mohl být na školách promítán dětem v rámci vzdělávání a prevence.
Rozhodně by tento dokument měli shlédnout povinně rodiče malých dětí a také všichni ti, kteří s dětmi pracují.