Jaká rizika má hypotéka pro podnikatele

Nemovitosti jsou dobrou investicí nejen pro fyzické osoby, ale i pro ty právnické. Ty je mohou využít jak k pronájmu, z něhož budou získávat další peníze, nebo jako výrobní či kancelářské prostory. V každém případě jde o něco, co je pro ně velmi výhodné, zvláště při dnešních vysokých cenách nemovitostí.

Ovšem otázkou je, kde na ně sehnat peníze. A jednou z nejčastěji využívaných možností je hypotéka pro podnikatele FAHD. Ta se od té, která je nabízena fyzickým osobám, v některých ohledech liší.

graf růstu cen nemovitostí

V první řadě není žadatel posuzován v registru dlužníků. Místo toho si poskytovatel ověřuje, zda není ona firma v insolvenčním či konkurzním řízení. Také není posuzován příjem, neboť zvláště u začínajících podnikatelů není z čeho. Také úrokové sazby jsou výhodnější u tohoto typu hypotéky. Je to proto, že zde je mnohem větší pravděpodobnost, že dlužník svůj závazek splatí. Avšak to vše rozhodně neznamená, že je to vše bez rizika. Podobně jako u kterékoliv půjčky, i u této si musíme být vědomi některých faktů, než se pro ni rozhodneme.

Schválení hypotéky

Tím asi největším nebezpečím je to, že se firmě nepovede tak dobře, jak její majitel doufal. Pokud totiž zkrachuje, neznamená to, že onen dluh padá. Majitel firmy jej musí doplatit bez ohledu na svou finanční situaci. Proto je dobré být obezřetný, zvláště pokud s podnikáním teprve začínáme a nemáme s ním zatím příliš zkušeností.

Další problém může nastat ve chvíli, kdy zjistíme, že pro onu budovu nemáme využití, případně nemáme peníze na její údržbu. Pokud ji totiž necháme chátrat, značně se snižuje její cena. Navíc případná renovace je velmi nákladná. Nakonec na ní tak můžeme poměrně dost prodělat.

I to vše je dobré uvážit předtím, než se rozhodneme nějakou koupit. I když se to může zdát jako dobrá investice, není pochyb o tom, že na ní nakonec můžeme prodělat. A to je něco, co by žádný podnikatel neměl dopustit.