Neutrácejte zbytečně mnoho za proud

Bez elektrické energie se dnes již v podstatě neobejdeme, a i když jí vyrábíme čím dál tím více, je každým rokem dražší a dražší. Její cenu asi snížit nedokážete, co však ale můžete poměrně snadno, to je odebírat ji mnohem méně. Stačí si pořídit domů nebo do kanceláře spořivé zdroje světla, které nejsou tak náročné na spotřebu, než byly například tradiční vláknové žárovky. Úsporných osvětlení se dá dnes pořídit celá řada a je rozhodně z čeho vybírat.
světla a květináče
Halogenové žárovky

Největší popularitu dnes mají halogenové žárovky. Jsou vcelku levné a zároveň daleko efektivnější než běžné wolframové žárovky, a to až o 30 %. To rozhodně není málo, ale také to není dost. Životnost halogenových svítidel není o moc vyšší nežli u klasických žárovek, takže jich budete muset pořídit hodně do zásoby.
Kompaktní žárovky

Daleko rozumnější volbou jsou kompaktní žárovky, někdy označované také jako spořivé. Jejich spotřeba je daleko nižší než u předešlého typu a také déle vydrží sloužit. A to dokonce až deset let. Mnohé spotřebitele však může odradit cena, která je samozřejmě vyšší než u halogenových alternativ.
světla žárovek
LED žárovky

Zdaleka nejefektivnější jsou rozhodně LED žárovky. Díky moderní technologii se prakticky nezahřívají, a tudíž se takřka neopotřebovávají. To má také pozitivní vliv na jejich životnost, která se počítá na desítky let. I jejich úsporné vlastnosti jsou na skvělé úrovni. Vzhledem k tomu, že jsou až o 90% úspornější než vláknové žárovky, je více než vhodné si pár LED žárovek domů koupit. Jsou sice zdaleka nejdražší ze všech zde představených typů, ale jejich koupě se vám bohatě vrátí. Během prvního roku používání dokážete ušetřit velký balík peněz. Záleží na tom, kolik LED žárovek zapojíte. Čím více jich bude, tím více se vám sníží náklady za elektřinu. Výhodou také je, že si je díky jejich dlouhé životnosti nebudete muset kupovat do zásoby. Při běžném užívání vám vydrží klidně i dvacet let.