První kroky k vlastním stránkám

Pokud i vy uvažujete o založení vlastních stránek, určitě byste měli znát základní pojmy, které při tvorbě jistě budete potřebovat.
·         Doména
Doménou se myslí adresa. Stejně jako váš byt či dům je na určitém místě specifikovaném ulicí, číslem popisným a městem, tak i stránky mají svoji adresu začínající trojkou písmen www, následovanou tečkou, po které následuje přímo dané slovo, které určuje právě vaši stránku. Za ní následuje opět tečka a za tečkou koncovka, například cz, eu nebo net.
šablona eshopu.png
·         Webhosting
Tento výraz se používá pro úložiště, na kterém jsou právě z vaší adresy uložené celé stránky. Odtud se také samozřejmě spouští, aby byly dostupné pro jiné. Tedy, v momentě, kdy zadáte do prohlížeče dle výše uvedených pravidel adresu, přesměruje se prohlížeč právě na dané úložiště, na kterém je uložena právě vaše stránka.
·         Redakční systém
Pro zjednodušenou tvorbu stránek se používá právě již předem naprogramovaný systém. Uživatel tedy nemusí nic programovat, ale pouze si daný systém nainstaluje, přihlásí se do něj a může zde vkládat obsah, který chce.
·         Šablona
Výše zmíněný redakční systém musí mít šablonu, která zajistí grafický vzhled daných stránek a obsahu, který do něj napíšeme a vložíme.
 šablona webové stránky.png

Webhosting a doména

Pokud se rozhodnete tedy pro vlastní stránky, je rozumné si zaregistrovat doménu a zřídit webhosting. Ideální je, pokud začínáte, toto využívat od českých poskytovatelů těchto služeb.
Registrace takové domény není libovolná, protože vaše vybraná adresa musí být volná. Tedy je potřeba si vždy ověřit, zda vybraná doména je volná. Pokud zjistíte, že je volná, rezervujte si ji a zaplaťte co nejdříve, protože může přijít někdo, kdo doménu chce také a mohl by být rychlejší a vy byste pak museli vymýšlet nový název stránek, tedy i adresy.
U většiny českých domén vám bude rovnou nabídnuta i služba hostingu. Samozřejmě můžete využívat i jiné, ale pak je všechno komplikovanější a pro začátečníka to nemusí být zrovna jednoduché, a hlavně praktické řešení.

CategoriesNezařazené